Dom i wnętrza

Jakie łóżko do pokoju dziecięcego wybrać?

  • Author: 
  • Możliwość komentowania Jakie łóżko do pokoju dziecięcego wybrać? została wyłączona
  • Dom i wnętrza

Łóżko to podstawowy element wyposażenia pokoju dziecięcego. Czym kierować się przy wyborze łóżka by było wygodne i bezpieczne dla dziecka? Poniżej przedstawiamy kilka zasad jak wybrać mebel, który będzie służył naszej pociesze przez długie lata.

Rama i materac czy gotowe łóżko?

Na samym wstępie musimy zdecydować, czy kupujemy ramę i materac osobno, czy wybieramy model, gdzie obydwie części są ze sobą połączone. Rozwiązanie pierwsze jest praktyczniejsze i pozwala na wymianę materaca w trakcie dorastanie dziecka lub gdy materac zostanie zabrudzony, lub zalany. Jeżeli natomiast wybieramy kanapę, to w łatwy sposób miejsce spania możemy przekształcić w miejsce do siedzenia i zabawy, co jest bardzo istotne w pokoju dziecięcym. Decydując się na łóżko z wymiennym materacem wybierzmy taki model, który posiada pojemnik na pościel. Ważne jest, żeby w ciągu dnia była możliwość jej schowania, tak by nie zalegała na łóżku.

Pokój dziecięcy, który przeważnie nie jest pokaźnych rozmiarów, musi być funkcjonalny. To samo tyczy się mebli, które są w nim. Potrzebna też jest duża przestrzeń do przechowywania, by pomieścić wszystkie niezbędne dziecku przedmioty. Dlatego wybierzmy takie łóżka, które tworzą dla nas dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeżeli zdecydowaliśmy się na rozwiązanie z ramą, to dokupmy pojemniki, które schowamy pod nie. W jednym możemy trzymać pościel a w drugim zabawki lub ubrania, z których nie korzystamy na co dzień.

 

Jakość materiałów i bezpieczeństwo

Materiały, z jakich będzie wykonane łóżko, będą podstawą do długiego użytkowania. Przy zakupie sprawdźmy też atesty dotyczące materiałów użytych do produkcji mebla takich jak farby czy kleje. Nie możemy pozwolić by nasze dziecko spało w łóżku wykonanym z niebezpiecznych produktów. Wybierzmy meble wykonane z naturalnych produktów. Lite drewno zapewni nam ich długie użytkowanie.

Sprawdźmy też, czy łóżko nie posiada ostrych kantów, o które dziecko może się uderzyć. To samo tyczy się mechanizmu za pomocą, którego podnosi się materac, lub składa łóżko. Musi być on bezpieczny dla dziecka i  łatwy w obsłudze, by potrafiło samodzielnie z niego korzystać.

 

Na małe powierzchnie łóżka piętrowe

Jeżeli z jednego pokoju korzysta więcej niż jedno dziecko, warto zastanowić się nad łóżkiem piętrowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca, a nasze pociechy zyskają mebel, który pokochają. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które czynią z łóżka piętrowego prawdziwą mini ściankę wspinaczkową lub mały plac zabaw. Dostępne też są rozwiązania, dzięki którym pod łóżkiem będziemy mogli urządzić miejsce do pracy z biurkiem. Każde z nich pozwala na odzyskanie kilku metrów tak cennej powierzchni mieszkania.

Najważniejszym kryterium przy wyborze łóżka dla dziecka jest jego funkcjonalność i to czy będzie mogło bezpiecznie z niego korzystać. Warto wybierać takie modele, do których dostępne są różnego rodzaju akcesoria. Pojemniki, barierki ograniczające pozwolą nam na dostosowanie mebla do potrzeb naszych i dziecka.