Dom i wnętrza

Zalety i zastosowanie sufitów napinanych

Podczas urządzania mieszkania, czy lokalu użytkowego musimy zdecydować się na sposób zagospodarowania sufitu. Najczęściej stosuje się założenie, że skoro sufit nie jest najpilniej oglądanym elementem, to nie ma potrzeby robić niczego ponad zwykłe wyrównanie i odmalowanie. Okazuje się jednak, że stosując takie podejście pozbawiamy się możliwości wykonania niezwykłej aranżacji, wykorzystującej przestrzeń nad naszymi głowami. Mowa tu jednym z najbardziej ciekawych rodzajów sufitu, a mianowicie – o suficie napinanym.

Co to za konstrukcja?

Pierwszym pytaniem, które zapewne ciśnie się na usta jest – a co to w ogóle takiego? Sufity napinane dla laika  są to podwieszane sufity, których budowa oparta jest na dwóch elementach – profilu, będącego swoistym szkieletem, oraz membrany rozpiętej pomiędzy poszczególnymi odcinkami profili. Konstrukcja może być rozpięta na całej płaszczyźnie sufitu lub jedynie wybranych płaszczyznach.

Zalety sufitów napinanych

Jako że mamy olbrzymią swobodę w doborze materiałów – możemy puścić wodze fantazji i eksperymentować zarówno z różnymi kształtami, jak i stylami. Zamiast „zwykłego” sufitu, czyli praktycznie jednorodnej płaszczyzny, możemy skonstruować ciekawe wzory, przełamujące utarte schematy. Możemy bowiem stworzyć interesujące łuki, wzory geometryczne, a nawet trójwymiarowe figury, na przykład – formy przywołujące na myśl kryształy. Dzięki temu kreujemy niebanalną przestrzeń, która będzie inspirować, stymulować do kreatywnego myślenia, a przede wszystkim – z pewnością zostanie zapamiętana na długo. Nic więc dziwnego, że jest to rewelacyjne rozwiązanie dla różnego rodzaju lokali, a szczególnie niezwykłych restauracji, galerii sztuki, kawiarenek artystycznych, czy biur projektowych. Dzięki temu podkreślimy jeszcze atmosferę takiego miejsca.

Materiały i kolory

Dobór samej membrany daje nam olbrzymie pole do popisu. Nie chodzi tu bowiem jedynie o dobór barw, choć i tu wybór jest przeogromny. Możemy bowiem niemal dowolnie dobierać fakturę membrany. Dostępne są między innymi membrany lustrzane, które pozwolą nam optycznie powiększyć pomieszczenie i dodać mu niezwykłego blasku – są idealnym rozwiązaniem w mniejszych pomieszczeniach. Z kolei membrany transparentne fantastycznie współgrają z oświetleniem LED i pozwalają skąpać całe pomieszczenie w ciepłym, przytulnym świetle. Dzięki temu świetnie sprawdzają się zarówno w mieszkaniach, jak i salonach kosmetycznych lub SPA, sprzyjając relaksowi i poprawiając samopoczucie. Powłoki metaliczne przywodzą na myśl lakier samochodowy i doskonale podkreślają nowoczesny charakter wnętrza, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem dla klubu, dyskoteki lub pubu. Dzięki sufitom z nadrukiem możemy nadać pomieszczeniu niemal dowolnego charakteru – wystarczy wybrać ulubioną grafikę!

Kwestie praktyczne

Warto podkreślić, że sufit napinany to nie tylko kreatywna i estetyczna konstrukcja. Jest to bowiem bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki napiętej membranie uzyskujemy całkowicie płaską powierzchnie, praktycznie pozbawioną nieestetycznych załamań światła. Ponadto sufit nie przyjmuje kurzu i jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Kolory membrany są również wyjątkowo trwałe i możemy cieszyć się nimi przez wiele lat.