Porady

Czym są owijarki do palet i jakie są ich rodzaje?

Produkty, które są umiejscowione na paletach wymagają stosownego zabezpieczenia na czas transportu, ale także przed wilgocią i mechanicznym uszkodzeniem. Najskuteczniejszą, a przy tym stosunkowo tanią formą takiego zabezpieczenia, jest owijanie palety polietylenową folią stretch, która charakteryzuje się małą przepuszczalnością pary wodnej, wysoką elastycznością i odpornością nie tylko na niskie temperatury, ale nawet na działanie soli oraz kwasów.

W odpowiednim rozciągnięciu takiej folii pomocne bywają specjalistyczne urządzenia, jakimi są owijarki do palet.
Sam proces owijania może mieć dwa warianty. Jeden polega na obracaniu całego ładunku na stole obrotowym, a drugi na obracaniu wózka z folią wokół danego towaru.

Zalety stosowania owijarek do palet

• Oszczędność czasu
Owijarka zdecydowanie skraca czas foliowania produktów na paletach robiąc to znacznie szybciej niż, nawet najbardziej sprawny, pracownik. Ponadto, w czasie procesu owijania pracownik magazynu czy hurtowni może przygotowywać kolejną partię palet, więc generalnie cała praca idzie szybciej.

• Oszczędność pieniędzy
Owijarki do palet generują dość spore oszczędności finansowe z powodu zwiększonego rozciągu folii, dzięki czemu tej folii zużywa się po prostu mniej. W skali roku są to naprawdę spore oszczędności dla przedsiębiorcy.

• Efektywność i wydajność
Owijarka nie tylko gwarantuje szybkie założenie folii na paletę, ale także z jednakową siłą i tym samym zużyciem materiału, co zapewnia równocześnie estetyczny wygląd tak przygotowanej palety.

Jakie owijarki do palet są dostępne na rynku?

• Owijarka automatyczna
Ten typ owijarki zapewnia bardzo wysoką wydajność owijania, a zużycie folii maleje nawet o 70%. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku towarów o regularnym kształcie. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z dość lekkimi ładunkami, to niezwykle pomocny jest specjalny docisk pneumatyczny.

• Owijarka półautomatyczna
Jeżeli mamy do dyspozycji niewielką ilość palet, a sam towar charakteryzuje się nieregularnym kształtem, to optymalnym wyborem staje się owijarka półautomatyczna, która wymaga manualnej obsługi przez pracownika. Bardziej zaawansowane technicznie modele wyposażone są w fotokomórkę umożliwiającą ustawienie ilości cykli foliowania, czasu owijania, a także wysokości zakładki.

Warto pamiętać, że wyszukanie odpowiedniej owijarki do palet należy zawsze poprzedzić dokładnym zastanowieniem się nad tym, jakie ładunki będą owijane, aby wybrać typ z odpowiednimi opcjami.